Предлогом закона о тајним подацима који је Влада Републике Србије доставила Народној скупштини на усвајање одузимају се постојећа овлашћења заштитнику грађана (омбудсману) и поверенику за информације од јавног значаја и заштиту подака о личности да несметано приступе свим подацима потребним да установе да ли државне службе и службеници крше загарантована људска права и слободе, односно раде правилно и законито.
"Нејасно је зашто би парламент требао да прихвати да извршна власт убудуће ограничава органе које је он сам изабрао да је контролишу, и то управо у стварима које ни сам парламент не може контролисати. Али јасно је, захваљујући многобројним примерима из недавне прошлости и праксе наших институција, зашто би неки орган власти, функционер или службеник хтео крити свој рад од другог државног органа који је обавезан да и сам чува оно што је легална и легитимна тајна", оценио је заштитник грађана Саша Јанковић.
"Ограничење за повереника и омбудсмана, како је предвиђено Владиним предлогом, без преседана је не само у државама са вековном традицијом независних парламентарних контролних институција, већ и у земљама региона. Сигуран сам да је ограничење које тражи Влада несагласно са међународним стандардима, али, што је за мене, а верујем и грађане много значајније, оно снижава ионако невелики, али ипак достигнути капацитет институционалне заштите људских права у Републици Србији", додао је овим поводом омбудсман.